Friday night high school basketball scores

WICHITA, Kan. (AP) -

 BOYS PREP BASKETBALL(equals)

   Arkansas City 66, Hutchinson 59

   Augusta 64, Abilene 40

   Buhler 69, Salina South 54

   Clearwater 62, Winfield 31

   Clifton-Clyde 65, Troy 58

   Derby 57, McPherson 53

   Galena 57, Girard 56

   Great Bend 50, Salina Central 45

   Hays-TMP-Marian 68, Hill City 26

   Jackson Heights 61, Atchison County 38

   Lansing 62, Spring Hill 37

   Liberal 55, Olathe West 37

   Louisburg 53, Anderson County 44

   Maize 68, Dodge City 39

   Maur Hill - Mount Academy 68, Horton 21

   Ottawa 52, Shawnee Heights 41

   Smoky Valley 44, Concordia 23

   Stanton County 43, McClave, Colo. 21

   Topeka Seaman 58, Manhattan 28

   Washburn Rural 54, Topeka Hayden 33

   Washington County 29, Wakefield 26

   Amos Morris Tournament(equals)

   Consolation Semifinal(equals)

   St. John's Beloit-Tipton 54, Ellsworth 45

   Semifinal(equals)

   Plainville 57, Ulysses 45

   AVCT/GWAL Tournament(equals)

   Andover 54, Kapaun Mount Carmel 52

   Wichita Bishop Carroll 68, Andover Central 46

   Wichita South 92, Newton 85

   Blue Valley Stillwell Tournament(equals)

   Seventh Place(equals)

   KC Wyandotte 67, KC Sumner 53

   Third Place(equals)

   Grandview, Mo. 51, Blue Valley 49

   Caldwell Tournament(equals)

   Caldwell 59, Burden Central 36

   Norwich 45, Argonia 13

   Castle Rock Tournament(equals)

   Pool A(equals)

   Ellis 73, Rawlins County 23

   Central Heights Tournament(equals)

   Seventh Place(equals)

   Heritage Christian 70, West Franklin 51

   Chanute Tournament(equals)

   Garden Plain 56, Chanute 45

   Chapman Tournament(equals)

   Salina Sacred Heart 71, Rossville 33

   Cimarron Tournament(equals)

   Cimarron 59, Minneola 33

   Meade 58, Sublette 29

   South Gray 54, Southwestern Hts. 40

   De Soto Tournament(equals)

   Seventh Place(equals)

   KC Schlagle 68, Gardner-Edgerton 63

   Fowler Tournament(equals)

   Ingalls 41, Satanta 36

   Moscow 56, Deerfield 14

   Goodland Tournament(equals)

   Semifinal(equals)

   Colby 47, Yuma, Ariz. 38

   Herington Tournament(equals)

   Lebo 43, Wichita Classical 21

   Hesston Tournament(equals)

   Hesston 63, Emporia 55

   Humboldt Tournament(equals)

   Crest 39, Uniontown 24

   Kingman Eagle Classic Tournament(equals)

   Kingman 48, Wichita Sunrise 36

   Sterling 52, Valley Center 47

   Larned Tournament(equals)

   Larned 60, Spearville 31

   Linn County Tournament(equals)

   Jayhawk Linn 38, Pleasanton 35

   Marion Tournament(equals)

   Pool A(equals)

   Berean Academy 62, Wichita Home School 54

   Marmaton Valley Tournament(equals)

   Madison/Hamilton 49, Northeast-Arma 34

   Moundridge Tournament(equals)

   Inman 49, Lyons 48

   Shawnee Mission East Tournament(equals)

   Fifth Place(equals)

   Grandview Christian, Mo. 66, St. James Academy 57

   Skyline Tournament(equals)

   Medicine Lodge 71, Cunningham 45

   St Paul Tournament(equals)

   Southeast 56, Chetopa 36

   Syracuse Border Wars Tournament(equals)

   Elkhart 77, Granada, Colo. 74

   Syracuse 50, Eads, Colo. 36

   Tri-County Tournament(equals)

   Minneapolis 76, Halstead 42

   Triplains Brewster Sagebrush Tournament(equals)

   Consolation Semifinal(equals)

   Cheylin 58, Weskan 53

   Semifinal(equals)

   St. Francis 52, Logan 43

   Udall Tournament(equals)

   Cedar Vale/Dexter Co-op 66, Oxford 45

   Yates Center Tournament(equals)

   Fifth Place(equals)

   Neodesha 59, Bluestem 51

   Seventh Place(equals)

   Hartford 40, Oswego 21

   Third Place(equals)

   Cherryvale 69, Yates Center 25

   GIRLS PREP BASKETBALL(equals)

   Abilene 43, Augusta 32

   BV North 57, BV West 36

   Baldwin 47, Burlington 43

   Burlingame 54, Lyndon 36

   Centralia 54, Linn 30

   Chapman 61, KC Bishop Ward 60

   Clearwater 60, Winfield 45

   Galena 39, Girard 38

   Gardner-Edgerton 55, Mill Valley 44

   Hanover 51, Wetmore 31

   Hays-TMP-Marian 52, Hill City 34

   Holton 66, Riverside 45

   Horton 45, Maur Hill - Mount Academy 34

   Lansing 59, Spring Hill 45

   Nemaha Central 74, Royal Valley 16

   Palmer Ridge, Colo. 48, Holcomb 35

   Pleasant Ridge 63, Oskaloosa 61

   Republic County 38, Beloit 32

   Sabetha 47, Jefferson West 35

   Salina Central 69, Great Bend 27

   Salina Sacred Heart 53, Rossville 44

   Salina South 51, Buhler 39

   Sedgwick 45, Haxtun, Colo. 33

   Shawnee Heights 44, Ottawa 32

   Smoky Valley 50, Concordia 41

   Topeka Seaman 58, Manhattan 28

   Topeka West 51, Highland Park 46

   Wamego 67, Atchison 19

   Washburn Rural 55, Topeka Hayden 25

   Washington County 36, Wakefield 16

   Amos Morris Tournament(equals)

   Semifinal(equals)

   St. John's Beloit-Tipton 41, Plainville 31

   AVCT/GWAL Tournament(equals)

   Andover 49, Wichita West 37

   Goddard 52, Wichita South 19

   Wichita Bishop Carroll 43, Newton 22

   Caldwell Tournament(equals)

   Norwich 41, Argonia 34

   Cattle Trail Invitational(equals)

   Semifinal(equals)

   Dundy County-Stratton, Neb. 56, Oberlin-Decatur 54

   Central Heights Tournament(equals)

   Seventh Place(equals)

   Heritage Christian 33, KC Christian 28

   Chanute Tournament(equals)

   Garden Plain 63, Chanute 35

   Cimarron Tournament(equals)

   South Gray 55, Southwestern Hts. 27

   Fowler Tournament(equals)

   Moscow 56, Deerfield 14

   Goodland Tournament(equals)

   Consolation Semifinal(equals)

   Lakin 72, Burlington 45

   Semifinal(equals)

   Colby 71, McCook, Neb. 42

   Goodland 50, Norton 46

   Herington Tournament(equals)

   Centre 50, Herington 40

   Lebo 43, Wichita Classical 21

   Hesston Tournament(equals)

   Hesston 40, Emporia 34

   Humboldt Tournament(equals)

   Uniontown 52, Crest 21

   Larned Tournament(equals)

   Bucklin 41, St. John 36

   Linn County Tournament(equals)

   Pleasanton 32, Jayhawk Linn 25

   Marion Tournament(equals)

   Pool A(equals)

   Wichita Home School 53, Berean Academy 41

   MDCV Tournament(equals)

   Wichita Sunrise 44, Kingman 31

   Moundridge Tournament(equals)

   Hillsboro 51, Moundridge 38

   Lyons 41, Inman 36

   Olathe East Tournament(equals)

   Third Place(equals)

   Olathe East 39, Olathe South 33

   Paola Tournament(equals)

   Championship(equals)

   KC Piper 58, Paola 31

   Fifth Place(equals)

   Basehor-Linwood 58, Bonner Springs 31

   Third Place(equals)

   Eudora 46, Wellsville 43

   Skyline Tournament(equals)

   Cunningham 47, Medicine Lodge 19

   St Paul Tournament(equals)

   Chetopa 51, Southeast 34

   Southeast 40, St. Paul 28

   Syracuse Border Wars Tournament(equals)

   Elkhart 67, Granada, Colo. 44

   Stanton County 53, McClave, Colo. 37

   Syracuse 51, Eads, Colo. 33

   Trego Tournament(equals)

   Semifinal(equals)

   Trego 53, Victoria 39

   Tri-County Tournament(equals)

   Halstead 45, Minneapolis 15

   Triplains Brewster Sagebrush Tournament(equals)

   Semifinal(equals)

   Golden Plains 53, Logan 27

   Udall Tournament(equals)

   Oxford 30, Cedar Vale/Dexter Co-op 24

   Wabaunsee Tournament(equals)

   Northern Heights 74, Frankfort 70

   Yates Center Tournament(equals)

   Third Place(equals)

   Cherryvale 47, Sedan 38