Scores from Friday's sub-state games

Posted: Updated:

Scores from Friday's sub-state games

BOYS PREP BASKETBALL(equals)

   Class 1A Sub-State(equals)

   Semifinal(equals)

   Attica 44, Hodgeman County 38

   BV Randolph 68, St. John's Beloit-Tipton 50

   Berean Academy 54, Wichita Classical 32

   Burlingame 52, Centralia 49

   Caldwell 52, Madison/Hamilton Co-op 24

   Central Plains 73, Stockton 25

   Hanover 71, Rock Hills 26

   Lebo 71, Valley Falls 69

   Macksville 68, South Central 53

   Moundridge 62, St. Paul 57, OT

   Northern Valley 63, Sylvan-Lucas 39

   Olpe 45, Cedar Vale/Dexter Co-op 34

   Osborne 66, Quinter 48

   South Gray 67, Little River 58

   St. John 66, Minneola 27

   Wallace County 63, St. Francis 40

   Class 3A Sub-State(equals)

   Semifinal(equals)

   Baxter Springs 56, Galena 23

   Beloit 60, St. Mary's Academy 58, 2OT

   Burlington 65, Erie 52

   Eureka 49, Osage City 41

   Girard 66, Caney Valley 55

   Hays-TMP-Marian 64, Hoisington 52

   Hugoton 70, Scott City 60

   Kingman 63, Belle Plaine 61

   Larned 62, Colby 37

   Maur Hill - Mount Academy 49, Hiawatha 45, OT

   Nemaha Central 64, Sabetha 38

   Perry-Lecompton 57, Wellsville 44

   Riley County 57, Council Grove 42

   Silver Lake 86, Santa Fe Trail 75, 2OT

   Smoky Valley 49, Phillipsburg 43

   Wichita Collegiate 55, Haven 50

   Class 4A Sub-State(equals)

   Championship(equals)

   Andale 63, Rose Hill 45

   Anderson County 60, Tonganoxie 50

   Augusta 68, Abilene 45

   Chanute 46, Bishop Miege 45

   Chapman 29, Nickerson 28

   KC Piper 83, Coffeyville 56

   Parsons 72, Independence 50

   Wichita Trinity 60, Circle 50

   Class 6A Sub-State(equals)

   Championship(equals)

   KC Harmon 75, SM East 55

   Lawrence 56, Garden City 51

   Lawrence Free State 60, Derby 55

   Olathe North 73, BV North 48

   SM South 50, Olathe East 45

   Washburn Rural 55, Gardner-Edgerton 30

   Wichita Southeast 78, Wichita Campus 56

   GIRLS PREP BASKETBALL(equals)

   Class 2A Sub-State(equals)

   Semifinal(equals)

   Atchison County 44, Jefferson North 42

   Conway Springs 60, Bluestem 52

   Garden Plain 49, Hutchinson Trinity 41

   Heritage Christian 50, Maranatha Academy 44

   Humboldt 43, Pittsburg Colgan 37

   Inman 34, Bennington 20

   Jackson Heights 52, Valley Heights 44

   Northern Heights 63, Herington 57

   Plainville 50, Hoxie 43

   Pleasanton 46, Lyndon 28

   Stanton County 47, Lakin 31

   Sterling 58, Canton-Galva 34

   Sublette 51, Meade 36

   Trego 48, Oberlin-Decatur 22

   Wabaunsee 52, Hillsboro 19

   West Elk 54, Southeast 40

   Class 5A Sub-State(equals)

   Championship(equals)

   BV Southwest 72, KC Sumner 29

   Goddard 38, Hays 33

   KC Schlagle 63, Spring Hill 54

   Maize South 61, Salina Central 44

   McPherson 53, Wichita Bishop Carroll 32

   St. Thomas Aquinas 55, Lansing 28

   Topeka Seaman 52, DeSoto 33

   Wichita Heights 45, Maize 44