Tuesday's high school basketball results

Posted: Updated:
WICHITA, Kan. (AP) -

BOYS PREP BASKETBALL(equals)

   Class 3A Sub-State(equals)

   First Round(equals)

   Baxter Springs 79, Frontenac 64

   Belle Plaine 64, Halstead 46

   Beloit 54, Clay Center 40

   Burlington 65, Prairie View 37

   Caney Valley 78, Columbus 41

   Colby 58, Holcomb 49

   Council Grove 58, Minneapolis 53

   Erie 59, Fredonia 26

   Eureka 66, Neodesha 50

   Galena 51, Cherryvale 49

   Haven 55, Hesston 50

   Hays-TMP-Marian 51, Lyons 46

   Hiawatha 50, Marysville 47

   Hoisington 61, Russell 43

   Hugoton 72, Cimarron 54

   Kingman 52, Chaparral 47

   Larned 66, Goodland 47

   Maur Hill - Mount Academy 67, Holton 41

   Nemaha Central 51, Pleasant Ridge 31

   Osage City 54, Douglass 45

   Perry-Lecompton 69, West Franklin 36

   Phillipsburg 61, Southeast Saline 38

   Riley County 65, Concordia 58

   Sabetha 67, Riverside 29

   Santa Fe Trail 82, KC Bishop Ward 64

   Scott City 72, Southwestern Hts. 60

   Silver Lake 56, Royal Valley 40

   St. Mary's 73, Rock Creek 59

   Wellsville 57, Jefferson West 49

   Wichita Collegiate 65, Cheney 62, 2OT

   Class 5A Sub-State(equals)

   Play-In(equals)

   DeSoto 66, Highland Park 55

   Great Bend 40, Goddard 37

   KC Sumner 75, KC Turner 56

   GIRLS PREP BASKETBALL(equals)

   Class 2A Sub-State(equals)

   First Round(equals)

   Atchison County 38, McLouth 30

   Bennington 40, Salina Sacred Heart 31

   Bluestem 64, Medicine Lodge 60

   Canton-Galva 57, Ellinwood 50

   Conway Springs 46, Wichita Independent 33

   Garden Plain 71, Remington 37

   Herington 47, Rossville 44

   Heritage Christian 37, KC Christian 26

   Hillsboro 53, Mission Valley 42

   Hoxie 39, Ellis 37

   Humboldt 50, Yates Center 48

   Hutchinson Trinity 33, Sedgwick 31

   Jefferson North 56, Horton 30

   Lakin 47, Syracuse 39

   Lyndon 41, Jayhawk Linn 28

   Maranatha Academy 37, Central Heights 22

   Meade 58, Ness City 32

   Northern Heights 56, Marion 13

   Oberlin-Decatur 40, Oakley 33

   Pittsburg Colgan 61, Northeast-Arma 20

   Southeast 64, Oswego 42

   Stanton County 59, Pratt Skyline 31

   Sterling 52, Ellsworth 37

   Sublette 56, Elkhart 48

   Trego 48, Wichita County 26

   Valley Heights 61, Oskaloosa 32

   Wabaunsee 58, Goessel 24

   West Elk 70, Uniontown 63

   Class 3A Sub-State(equals)

   First Round(equals)

   Southeast Saline 52, Phillipsburg 47

   Class 4A Sub-State(equals)

   Play-In(equals)

   Chapman 58, El Dorado 33

   Fort Scott 35, Ottawa 28

   Mulvane 41, Clearwater 24

   Tonganoxie 38, Coffeyville 32

   Class 6A Sub-State(equals)

   Play-In(equals)

   BV West 66, KC Harmon 12

   SM North 47, KC Wyandotte 27

   Wichita Campus 58, Wichita North 26