Friday's Sub-State high school basketball scores

Posted: Updated:

 BOYS PREP BASKETBALL

   Class 2A Sub-State

   Semifinal

   Bennington 61, Republic County 55

   Burlingame 52, Olpe 46

   Central Plains 55, Pratt Skyline 19

   Hillsboro 61, Moundridge 50

   Hoxie 83, Hill City 36

   Inman 37, Berean Academy 29

   Johnson-Stanton County 58, Hodgeman County 40

   Lyndon 39, Jackson Heights 32

   Macksville 67, Ness City 52

   Maranatha Academy 76, Yates Center 68

   Pittsburg Colgan 65, KC Christian 48

   Plainville 81, St. Francis 75

   Salina Sacred Heart 67, Smith Center 27

   Sedan 46, Cedar Vale/Dexter Co-op 29

   Spearville 47, Meade 38

   West Elk 61, Medicine Lodge 49

   Class 4A Division 1 Sub-state

   Semifinal

   Andover Central 78, Rose Hill 49

   Arkansas City 65, Wellington 34

   Augusta 71, Mulvane 49

   Basehor-Linwood 60, Atchison 25

   Bishop Miege 68, Eudora 36

   Bonner Springs 65, KC Sumner 59

   Buhler 57, Hays 52

   Circle 55, Abilene 53

   Coffeyville 61, Winfield 41

   Independence 60, Fort Scott 49

   KC Piper 57, Tonganoxie 39

   Labette County 61, Chanute 49

   McPherson 75, Ulysses 32

   Paola 47, Ottawa 42, 2OT

   Spring Hill 41, Louisburg 33

   Wamego 51, El Dorado 45

   Class 4A Division II Sub-State

   Semifinal

   Andale 46, Wichita Collegiate 41

   Anderson County 70, Osawatomie 31

   Baxter Springs 60, Columbus 47

   Burlington 87, Baldwin 69

   Chapman 60, Concordia 58

   Frontenac 61, Iola 43

   Girard 68, Prairie View 56

   Holcomb 63, Pratt 27

   Larned 62, Hugoton 56

   Marysville 64, Holton 42

   Parsons 55, Galena 42

   Rock Creek 64, Clay Center 52

   Santa Fe Trail 65, KC Bishop Ward 48

   Smoky Valley 73, Nickerson 50

   Topeka Hayden 71, Jefferson West 41

   Wichita Trinity 63, Clearwater 31

   Class 5A East Sub-state 1

   Championship

   Pittsburg 56, St. Thomas Aquinas 54, OT

   Class 5A East Sub-state 2

   Championship

   KC Schlagle 61, Olathe West 50

   Class 5A East Sub-state 3

   Championship

   Mill Valley 64, KC Wyandotte 63

   Class 5A East Sub-state 4

   Championship

   Topeka Seaman 69, DeSoto 52

   Class 5A West Sub-state 1

   Championship

   Goddard-Eisenhower 57, Andover 44

   Class 5A West Sub-state 2

   Championship

   Wichita Heights 44, Emporia 36

   Class 5A West Sub-state 3

   Championship

   Salina Central 40, Maize 30

   Class 5A West Sub-state 4

   Championship

   Wichita Bishop Carroll 49, Topeka West 46

   GIRLS PREP BASKETBALL

   Class 1A Division 1 Sub-State

   Semifinal

   Caldwell 56, Pretty Prairie 41

   Chase County 46, Centre 33

   Clifton-Clyde 47, Washington County 44

   Frankfort 48, Centralia 37

   Greeley County 61, South Central 13

   Hanover 75, Pike Valley 29

   Little River 44, Lakeside 37

   Rawlins County 65, Triplains-Brewster 51

   Rural Vista 56, Flinthills 40

   South Gray 52, Minneola 34

   Southern Coffey 41, Chetopa 28

   St. Paul 55, Lebo 29

   Stockton 48, Dighton 42

   Valley Falls 54, Doniphan West 30

   Class 1A Division II Sub-State

   Semifinal

   Axtell 52, Wetmore 25

   Bucklin 59, Ashland 43

   Cunningham 46, Argonia 36

   Hartford 61, Marais des Cygnes Valley 17

   Hutchinson Central Christian 37, Elyria Christian 28

   Moscow 39, Rolla 19

   Northern Valley 70, Logan 46

   Otis-Bison 47, Ingalls 38

   Quinter 67, Pawnee Heights 38

   South Barber 52, South Haven 40

   Waverly 55, Crest 49

   Wheatland-Grinnell 48, Cheylin 38

   Class 3A Sub-State

   Semifinal

   Caney Valley 41, Southeast 38

   Erie 48, Cherryvale 30

   Eureka 68, Humboldt 52

   Garden Plain 42, Cheney 31

   Haven 53, Halstead 37

   Hays-TMP-Marian 57, Riley County 38

   Hesston 48, Sterling 46

   Kingman 64, Conway Springs 34

   Nemaha Central 48, Sabetha 36

   Norton 47, Cimarron 23

   Pleasant Ridge 45, Maur Hill - Mount Academy 35

   Royal Valley 34, St. Mary's 31

   Russell 52, Beloit 49

   Scott City 37, Colby 28

   Wellsville 63, Council Grove 44

   Class 6A East Sub-State 1

   Championship

   Olathe East 50, Blue Valley 33

   Class 6A East Sub-State 2

   Championship

   Olathe South 53, Lawrence 47

   Class 6A East Sub-State 3

   Championship

   BV North 51, Gardner-Edgerton 34

   Class 6A East Sub-State 4

   Championship

   SM Northwest 48, Olathe Northwest 46, OT

   Class 6A West Sub-State 1

   Championship

   Wichita South 42, Wichita Northwest 32

   Class 6A West Sub-State 2

   Championship

   Derby 71, Dodge City 17

   Class 6A West Sub-State 3

   Championship

   Manhattan 49, Hutchinson 40

   Class 6A West Sub-State 4

   Championship

   Washburn Rural 56, Wichita East 35