Friday's high school basketball results

Posted: Updated:

BOYS' BASKETBALL

   Logan 52, Palco 20
Baldwin Tournament
Semifinal

   Augusta 50, KC Harmon 41
Bluestem Tournament
Consolation Semifinal

   Great Bend 59, Circle 51

   Wichita Campus 46, El Dorado 42
Semifinal

   Wichita Trinity 63, Kapaun Mount Carmel 61
Burlington Tournament
Consolation Semifinal

   Labette County 57, Burlington 51

   Paola 46, Prairie View 21
Semifinal

   Rock Creek 54, Sabetha 50
Chanute Tournament
Consolation Semifinal

   Chanute 49, Winfield 40

   Goddard 66, Olathe North 54
Semifinal

   Emporia 58, Andover Central 41
Chaparral Tournament
Consolation Semifinal

   Chaparral 61, Kingman 33

   Wellington 39, Mulvane 34
Semifinal

   Arkansas City 78, Conway Springs 68
Cherokee Southeast Tournament
Consolation Semifinal

   Parsons 53, Jayhawk Linn 43

   St. Paul 41, Columbus 18
Colby Tournament
Consolation Semifinal

   Scott City 52, Hays 50, OT
Cunningham Tournament 
Consolation Semifinal

   Norwich 59, Cunningham 27

   Stafford 75, Kinsley 68
Semifinal

   South Barber 46, Attica 40
Dodge City Tournament
Consolation Semifinal

   Junction City 54, Newton 43

   Wichita Bishop Carroll 54, Dodge City 41
Semifinal

   Holcomb 63, SM South 58

   Wichita North 39, Derby 22
Flint Hills Tournament
Consolation Semifinal

   Lyndon 65, Central Heights 22

   Northern Heights 66, West Franklin 50
Semifinal

   Council Grove 67, Chase County 35

   Mission Valley 54, Osage City 43
Frontenac Tournament
Semifinal

   Nevada, Mo. 48, Frontenac 47
Halstead Tournament
Semifinal

   Andale 26, Halstead 15

   Cheney 47, Haven 27
Hi-Plains League Tournament
Consolation

   Wichita County 57, Elkhart 48
Semifinal

   Meade 64, Southwestern Hts. 60
Hillsboro Tournament
Consolation Semifinal

   Wichita Life Prep 53, Riley County 48
Semifinal

   Hesston 65, Bennington 34
Hoisington Tournament
Semifinal

   Ellsworth 53, Minneapolis 36
McPherson Invitational Tournament
Consolation Semifinal

   SM East 64, Mill Valley 44

   Wichita Heights 81, Hutchinson 52
Semifinal

   Manhattan 46, BV West 35
Mid Continent League Tournament 
Semifinal

   Norton 51, Plainville 44

   Phillipsburg 62, Hays-TMP-Marian 48
Northern Plains League Tournament
Consolation

   Tescott 52, Natoma 27

   Thunder Ridge 42, Glasco/Miltonvale-Southern Cloud 35
Consolation Semifinal

   Wilson 61, Lakeside 44
Semifinal

   St. John's Beloit-Tipton 56, Osborne 46

   Sylvan-Lucas 39, Rock Hills 36, OT
Oskaloosa Tournament
Consolation Semifinal

   Oskaloosa 55, Valley Falls 54

   Pleasant Ridge 48, Atchison County 45
Semifinal

   Jefferson North 66, Perry-Lecompton 50

   Rossville 64, Cornerstone Family 29
Pittsburg Tournament

   Atchison 53, Carl Junction, Mo. 50
Pleasanton Tournament
Championship

   Humboldt 56, Uniontown 44
Royal Valley Panther Classic

   Santa Fe Trail 56, Royal Valley 51

   Wabaunsee 55, Chapman 47
Salina Tournament
Consolation Semifinal

   Buhler 64, Concordia 35

   Liberal 51, Goodland 24
Semifinal

   Abilene 68, Salina South 54
Shawnee Mission West Tournament
Consolation Semifinal

   SM West 66, KC Wyandotte 45

   Southeast, Mo. 59, Lansing 53
Spring Hill Tournament
Seventh Place

   Osawatomie 58, Veritas Christian 52
Fifth Place

   Blue Valley Southwest 32, KC Sumner 31
Third Place

   Olathe South 52, Spring Hill 32
St Thomas Aquinas Tournament
Consolation Semifinal

   Olathe East 61, Battle, Mo. 59

   Washburn Rural 63, Pembroke Hill, Mo. 53
Semifinal

   Blue Valley 82, Lawrence Free State 76, 2OT
St. John Tournament
Consolation Semifinal

   Nickerson 61, Larned 59
Semifinal

   St. John 51, Pratt 34
Sterling Tournament
Seventh Place

   Remington 39, Lyons 29
Fifth Place

   Beloit 58, Smoky Valley 53
Third Place

   Sterling 78, Hutchinson Trinity 63
Championship

   Hugoton 53, Southeast Saline 42
Tonganoxie Invitational
Pool Play

   Eudora 63, Metro Academy 61
Semifinal

   Wamego 55, DeSoto 46
Topeka Invitational Tournament
Consolation Semifinal

   Lawrence 67, Wichita East 51

   Topeka 57, Topeka West 50
Semifinal

   Wichita Southeast 62, Highland Park 57
Twin Valley League Tournament
Consolation

   Axtell 49, Frankfort 38
Consolation Semifinal

   Clifton-Clyde 58, Washington County 55

   Valley Heights 52, Centralia 45
Semifinal

   Hanover 54, Onaga 45

   Troy 68, Doniphan West 57
Valley Center Tournament
Consolation Semifinal

   Garden City 60, Ulysses 57

   Wichita Northwest 75, Maize South 63
Semifinal

   KC Turner 63, Olathe Northwest 53
Wilson County Classic
Third Place

   Bluestem 46, Cherryvale 42
GIRLS' BASKETBALL

   Bishop Miege 57, Mill Valley 36

   Ell-Saline 46, Belle Plaine 43

   Emporia 49, Shawnee Heights 35

   Lawrence Free State 61, Lansing 48

   Logan 40, Palco 35

   Manhattan 61, Topeka Seaman 38

   Moundridge 40, Goessel 29

   St. John 51, Pratt 34

   St. Mary's 44, Jackson Heights 35
Basehor Linwood Invitational
Seventh Place

   Basehor-Linwood 43, Ottawa 36
Fifth Place

   Benton, Mo. 62, Topeka Hayden 37
Blue Valley North Tournament
Seventh Place

   BV West 60, SM West 40
Third Place

   Olathe East 48, Staley, Mo. 34
Burlington Tournament
Consolation Semifinal

   Rock Creek 30, Iola 18

   Sabetha 47, Prairie View 17
Semifinal

   Labette County 59, Independence 42

   Paola 56, Burlington 40
Centre Tournament

   Marion 53, Rural Vista 51
Coffeyville Tournament

   Sand Springs, Okla. 67, Coffeyville 15
Colby Tournament
Consolation Semifinal

   Pine Creek, Colo. 43, Scott City 35
Hi-Plains League Tournament
Consolation

   Wichita County 44, Johnson-Stanton County 39
Hillsboro Tournament
Consolation Semifinal

   Hillsboro 36, Bennington 15

   Wichita Sunrise 39, Holcomb 33
Semifinal

   Clay Center 46, Republic County 31

   Hesston 45, Riley County 32
Hoisington Tournament
Semifinal

   Otis-Bison 61, LaCrosse 55

   Russell 43, Ellsworth 41
McLouth Tournament
Semifinal

   Cair Paravel 39, KC Christian 31
Mid Continent League Tournament
Semifinal

   Hays-TMP-Marian 59, Hill City 35

   Stockton 52, Plainville 44
Northern Plains League Tournament
Consolation

   Rock Hills 33, Tescott 18
Consolation Semifinal

   Lincoln 47, Osborne 41

   Wilson 45, Natoma 30
Semifinal

   St. John's Beloit-Tipton 53, Lakeside 25

   Thunder Ridge 55, Glasco/Miltonvale-Southern Cloud 35
Northwest Kansas League Tournament
Consolation Semifinal

   Wallace County 62, Oberlin-Decatur 32
Semifinal

   Dighton 57, St. Francis 16
Pittsburg Tournament
Consolation Semifinal

   BV Northwest 57, North Kansas City, Mo. 51

   Winnetonka, Mo. 47, Atchison 38
Semifinal

   West Plains, Mo. 39, Pittsburg 35, OT
Pleasanton Tournament
Fifth Place

   Uniontown 43, Marmaton Valley 21
Third Place

   Heritage Christian 41, Pleasanton 34
Championship

   Humboldt 51, Oswego 21
Royal Valley Panther Classic

   Royal Valley 48, Santa Fe Trail 22

   Wabaunsee 58, Chapman 41
Salina Invitational Tournament
Consolation Semifinal

   Salina South 33, Buhler 27
Semifinal

   Liberal 47, Abilene 41

   Salina Central 66, Goodland 32
South Central Border League Tournament
Consolation Semifinal

   West Elk 54, South Haven 39
Semifinal

   Flinthills 54, Caldwell 49
SPIAA Tournament

   Hodgeman County 37, Satanta 26
Sterling Tournament
Seventh Place

   Lyons 49, Southeast Saline 44
Fifth Place

   Smoky Valley 46, Hutchinson Trinity 30
Third Place

   Remington 52, Beloit 32
Championship

   Hugoton 68, Sterling 47
Tonganoxie Invitational
Semifinal

   DeSoto 38, Wamego 32

   Silver Lake 54, Jefferson West 45
Twin Valley League Tournament
Consolation

   Axtell 54, Onaga 32
Consolation Semifinal

   Frankfort 56, Clifton-Clyde 27

   Linn 40, Doniphan West 39
Semifinal

   Centralia 48, Wetmore 30

   Washington County 57, Hanover 52
Wilson County Classic 
Championship

   Girard 41, Caney Valley 38