KAKE - Find It - Wednesday Headlines

State Basketball Tournaments Begin

By: KAKE Sports Email
By: KAKE Sports Email

March 9, 2011

Action is underway at the state high school basketball tournaments.

Wednesday's results

6A Boys-Wichita
Dodge City 55 Leavenworth 53 2OT
Blue Valley NW 55 Wichita NW 34
Olathe East 60 Washburn Rural 53
Wichita Heights 55 Blue Valley West 33

5A Girls-Topeka

Blue Valley 59 Andover 32
McPherson 52 Emporia 31
St. Thomas Aquinas 61 Highland Park 53
Shawnee Heights 59 Bishop Carroll 30

4A Boys-Salina

Hayden 72 Parsons 58
KC-Sumner 67 Buhler 49
Holton 56 Andale 42
Ottawa 65 Smoky Valley 47

3A Girls--Hutchinson

Jeff Co. North 59 Fredonia 37
TMP-Marian 49 Central Heights 37
Collegiate 50 Riley County 44
Hillsboro 40 Osage City 32

2A Boys--Manhattan

Berean Academy 45 Sacred Heart 30
Washington County 61 Syracuse 48
Lyndon 54 Colgan 48
Nemeha Valley 55 Ness City 53 (OT)

1A Div 1 Girls--Emporia

Hoxie 49 Hanover 41
Little River 36 Centralia 32
Olpe 74 Minneola 28
South Central 49 Dexter/Cedar Vale 42

1A Div 2 Girls--Hays

Ingalls 40 Beloit St. Johns 35
Hutchinson Central Christian 59 Logan 26
Argonia 67 Bern 52
Wilson 50 Wallace County 40

Thursday's matchups

6A Girls--Wichita

Olathe South vs. Washburn Rural 3:00
Shawnee Mission West vs. Maize 4:45
Wichita Heights vs. Blue Valley Northwest 6:30
Olathe East vs. Wichita Northwest 8:15

5A Boys--Topeka
Andover Central vs. Aquinas 3:00
McPherson vs. Miege 4:45
Washington vs. Emporia 6:30
Lansing vs. Bishop Carroll 8:15

4A Girls--Salina
Colby vs. Basehor-Linwood 3:00
Cheney vs. Hayden 4:45
Holton vs. Independence 6:30
Haven vs. Ottawa 8:15

3A Boys-- Hutchinson
Atchison Co. vs. Rossville 3:00
Burlington vs. Minneapolis 4:45
Scott City vs. Riverton 6:30
Collegiate vs. Hutchinson Trinity 8:15

2A Girls--Manhattan
Oxford vs. Meade 3:00
Ell-Saline vs. Valley Falls 4:45
Oakley vs. Jayhawk-Linn 6:30
Moundridge vs. Republic County 8:15

1A Division I Boys-- Emporia
Hanover vs. Victoria 3:00
Pretty Prairie vs. South Haven 4:45
Macksville vs. Olpe 6:30
South Gray vs. Lebo 8:15

1A Division II Boys--Hays
Greeley County vs. Bern 3:00
South Barber vs. Golden Plains 4:45
Hope vs. Linn 6:30
Fowler vs. Otis-Bison 8:15

To see all the brackets, click on related links.


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
KAKE TV 1500 N. West Street Wichita, KS 67203-1323 (316) 943-4221
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 117486943 - kake.com/a?a=117486943